Lambeck Harms logo
  • Sitemap
  • Home
  • Dienstverlening
  • Offerte aanvragen
  • Tarieven
  • Nieuws en informatie
  • Over ons
  • Contact
Home » Nieuws en informatie » De personenvennootschappen komen eraan!
  • Nieuwsarchief
  • Juridisch woordenboek
  • Links
Lambeck Harms Notarissen
Van Elmptstraat 16.14
9723 ZL Groningen
Postbus 1276
9701 BG Groningen
Telefoon 050 - 312 53 70
Fax 050 - 312 12 63
E-mail notaris@lambeckharms.nl

De personenvennootschappen komen eraan!

Geplaatst op: 09-12-2008 22:20

Naar verwachting zal op korte termijn de Wet Personenvennootschappen in werking treden. De traditionele ondernemingsvormen maatschap, vennootschap onder firma en commanditaire vennootschap, die grotendeels al bestaan sinds 1838 (!) gaan verdwijnen. Zij gaan plaats maken voor de openbare en niet-openbare vennootschappen. Met grote gevolgen voor de praktijk.
Tegelijkertijd liggen er ook wetsvoorstellen voor Vereenvoudiging en Flexibilisering van het BV-recht bij de Tweede Kamer. Tussen de kapitaalvennootschappen en de personenvennootschappen blijven op hoofdlijnen twee verschillen bestaan: het contractuele karakter van de personenvennootschappen en de aansprakelijkheidsverschillen. In beginsel is de aansprakelijkheid bij de BV beperkt en bij de personenvennootschap (in beginsel) onbeperkt.


Onderscheid personenvennootschappen


Naar nieuw recht zal onderscheid worden gemaakt tussen openbare vennootschappen en stille vennootschappen. De openbare vennootschap kan dan een rechtspersoon zijn of niet.
Een vennootschap is volgens de nieuwe wet een overeenkomst tot samenwerking voor gemeenschappelijke rekening van twee of meer personen, de vennoten, welke samenwerking is gericht op het behalen van vermogensrechtelijk voordeel ten behoeve van alle vennoten door middel van inbreng door ieder van de vennoten.
Er zijn geen formele vereisten om een vennootschap te laten ontstaan. Zelfs een schriftelijke overeenkomst is niet nodig. Maar vanuit het oogpunt van bewijs wel zeer wenselijk. Dit is anders als de vennootschap rechtspersoonlijkheid moet krijgen. Hierover later meer.


Vereisten openbare vennootschap


Om te kwalificeren als openbare vennootschap (OV) moet er aan drie vereisten zijn voldaan:

  • de vennootschap moet gericht zijn op het uitoefenen van een beroep of bedrijf of bestaan voor het verrichten van beroeps- of bedrijfshandelingen;
  • de vennootschap moet op een voor buitenstaanders duidelijk kenbare manier naar buiten treden;
  • de vennootschap moet handelen onder een vennootschapsnaam.


Een vennootschap die aan deze drie voorwaarden niet voldoet, is geen openbare vennootschap maar een stille vennootschap.

Gevolgen openbare vennootschap


Aan het zijn van dan wel handelen als een openbare vennootschap, zijn drie belangrijke consequenties verbonden. Ten eerste zijn alle vennoten hoofdelijk verbonden. Verder is de vennootschap verplicht tot inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en tot slot geldt er een andere vertegenwoordigingsregeling. De stille vennootschap daarentegen is niet inschrijfplichtig en de vennoten blijven voor een deel verbonden in plaats van hoofdelijk verbonden voor het geheel.

Rechtspersoonlijkheid


Nieuw in het recht is dat een personenvennootschap ook rechtspersoonlijkheid kan verwerven. Dat geldt alleen voor openbare vennootschappen. Voordeel hiervan is dat de vennootschap dan ook juridisch eigenaar kan zijn van goederen en rechthebbende van vermogen. Een vennootschap met rechtspersoonlijkheid kan zelfstandig contracten sluiten, zonder dat de vennoten partij zijn. De vennootschap met rechtspersoonlijkheid is zelfstandig bevoegd om over goederen te beschikken en deze bijvoorbeeld te vervreemden. Door het hebben van rechtspersoonlijkheid zijn de OVR (openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid) en de CVR (commanditaire vennootschap met rechtspersoonlijkheid als bijzondere vorm van openbare vennootschap) rechtssubjecten die kunnen opereren op de (vastgoed)markt.

Om een OVR of een CVR te zijn, moet aan drie voorwaarden zijn voldaan:

  • in de overeenkomst van de vennootschap moet staan dat het gaat om een openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid;
  • de overeenkomst moet zijn opgenomen in een notariële akte, en
  • in deze akte moeten in ieder geval de volgende onderdelen zijn opgenomen: naam, doel, zetel en vertegenwoordigingsbevoegdheid, en op financieel gebied moeten winst- en verliesdeling, boekjaar en ontbinding en voorzetting (toe- en uittreding) zijn uitgewerkt. In de naam moeten de woorden "openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid" of de letters "OVR" aan het begin of aan het einde staan.


Bij het inwerking treden van de wet zal een aantal contracten en arbeidsverhoudingen van rechtswege overgaan op de OVR. Maar bij vermogen is geen sprake van overgang onder algemene titel of andere bijzondere bepaling: de goederen moeten afzonderlijk worden geleverd aan de rechtspersoon. Goederen van de vennootschap moeten bij het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid onverwijld worden ingebracht.

Een bestaande openbare vennootschap kan rechtspersoonlijkheid verkrijgen, maar kan haar rechtspersoonlijkheid ook weer opgeven.

Overgangsrecht


Door het overgangsrecht zal een stille maatschap naar nieuw recht een stille vennootschap zijn. Een vennootschap onder firma is altijd een openbare vennootschap. Een commanditaire vennootschap is een openbare vennootschap die naast gewone vennoten ook één of meer commanditaire vennoten heeft.

Uw notaris weet er meer van!

« terug naar Nieuws en informatie
Tweeten